HiFund: הופכים את חיפה לעיר הסטארט – אפים הבאה

מאת: השקעות | 06/12/22

בשנים האחרונות אנו עדים לסצנה טכנולוגית ההולכת ומתפתחת בעיר התחתית שבחיפה, וזאת בנוסף לנציגות ותיקה של כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם (אינטל, אפל, גוגל, IBM ועוד). חיפה היא גם ביתם של הטכניון ושל אוניברסיטת חיפה, המוציאים אקדמאיים ברמה גבוהה מאוד בתחום הטכנולוגיה.

התפתחות הסצנה הטכנולוגית בעיר התחתית היא תוצר של HiCenter – מרכז ליזמות עסקית טכנולוגית בחיפה. המרכז, חברת-בת של החברה הכלכלית חיפה, מפתח ומקדם בשנתיים האחרונות את האקו סיסטם היזמי-טכנולוגי בעיר ומאפריל 2022 פועלת תוכנית HiFund, המסייעת לחברות טכנולוגיה בגיוס השקעות.

“במקביל ל-HiFund עובדות שתי תוכניות נוספות לפתוח וקידום האקוסיסטם”, מספר ליאור חנוכה, מנכ”ל HiCenter. “הראשונה היא ‘המרכז הלאומי לכלכלה כחולה וחדשנות’ – תוכנית העובדת במישור הלאומי כדי לסייע לחברות טכנולוגיה הפונות למרחב הימי. אנו מסייעים להן לקדם ולפתח את כל הקשור לטכנולוגיות בתחום ויוצרים חיבור עם משרדי הממשלה ושותפים אסטרטגיים. השנייה היא תוכנית IN-VENTech – אקסלרטור המעודד יזמים לבוא ולעבוד בחיפה, עם דגש על העיר התחתית. התוכנית פועלת כבר כשנתיים, עם תקציב של 25 מיליון ש”ח. עד כה גויסו מעל ל-250 מיליון ש”ח עבור 46 חברות, המעסיקות כ-400 עובדים”.

חיפה היא זירה רחבה ויעילה

כדי שסטארט-אפ יצטרף לתוכנית HiFund עליו להגיש בקשה דרך אתר החברה ולצרף מצגת משקיעים. צוות התוכנית עובר על כל המסמכים שנשלחו ומחליט אם להתקדם עם החברה. במידה שהוחלט על המשך, יוזמנו היזמים לסדרת פגישות ויחל תהליך בדיקת נאותות. בתהליך זה ייעזר צוות התוכנית ביועצים מקצועיים ובגורמים חיצוניים רלוונטיים כדי להגיע למסקנה אם מדובר בפוטנציאל להשקעה. כאשר מתקבלת תשובה חיובית – מתחיל תהליך משפטי שבמסגרתו חותמים על הסכם עם החברה, בו מפורטים זמן הגיוס וגודלו. במקביל בונה צוות HiFund תוכנית שיווקית לגיוס הכסף.

“לאחר שחתמנו והסכמנו – מתחילים לעבוד על חומרי השיווק ולאחר מכן עולים לאוויר ומתחילים לגייס”, מוסיף חנוכה. “כל חברה זוכה למהלך שיווקי וצוות המסייע רק לה. אנחנו מובילים קמפיין שיווקי ומציגים את החברה למועדון המשקיעים שלנו. תהליך גיוס ממוצע לוקח לפחות חצי שנה, וזה משהו שאני מניח שבעתיד יתקצר. במהלך הקמפיין אנחנו בקשר ישיר עם החברה, מייצרים עבורה פגישות עם משקיעים רלוונטיים ונמצאים בעשייה סביב פעולת הגיוס, עד שהיא מושלמת.”

מהו סדר גודל של גיוס שלכם?

“בין חצי מיליון למיליון דולר, המיועדים לשב ה-Pre-Seed או ה-Seed. אנחנו עוזרים לחברות בשלב הקשה ביותר לגיוס, לפני Round A. אם חברה מצליחה לגייס בשלב הזה ועוברת את השנה הראשונה – אפשר להניח שבשלב הבא היא תצליח לגייס כסף מקרנות הון-סיכון.

ועדיין, המשמעות היא שסטארט-אפ מהמרכז יצטרך לעבור לחיפה ולהיפרד מהאקו-סיסטם שמתחיל בתל-אביב ומסתיים בשרון

“יזמים שמעבירים את הסטארט-אפ שלהם לחיפה מגלים במהרה את יתרונות האזור. חשוב להדגיש שאנו אמנם שמים דגש על העיר התחתית – כי הגענו למסקנה שנכון לרכז סטארט-אפים באזור מסוים על מנת שייצרו קהילה – אך אנו מגייסים עבור חברות היושבות בכל חלקי העיר. חיפה היא מגרש משחקים רחב ויעיל. יש בה כוח אדם איכותי. אנחנו רואים פה לא מעט אנשי היי-טק מקצועיים ומיומנים שנאלצים כל יום לנסוע למרכז והיו שמחים במקום זה לעבוד קרוב לבית. חברות מד-טק מוצאות יתרון גדול בכך שיש בעיר ארבעה בתי חולים שאחד מהם הוא גם בית חולים למחקר – רמב”ם.

מי שמגיע מבחוץ מגלה נגישות תחבורתית מצוינת – פחות פקקים בדרך לכאן ותחבורה ציבורית ראויה. מכיוון שאנחנו מתמקדים באזור העיר התחתית – יזמים שבוחרים לקבוע בה את משכנם מגלים שהוויב מזכיר את שדרות רוטשילד ואת כל מה שקורה בתל אביב עצמה. בכלל, רבים אינם יודעים שחיפה היא עיר הסטארט-אפ הראשונה שקמה בישראל. פארק מת”מ היה פארק המדע הראשון בארץ ועד היום נמצאות בו כל החברות הגדולות”.

יש תחומים בהם אתם לא עוסקים?

“קריפטו, הימורים, תרופות”.

מטרת העל היא הצלחה

בימים אלו נמצאת תוכנית HiFund בעיצומם של שני גיוסים. הראשון הוא עבור חברת valid.it, המפתחת מערכת לבדיקת מהימנות דרך הסמארטפון, שמאשרת בוודאות גבוהה אם המשתמש דובר אמת. השני הוא של חברת ConnVAS, בהובלת דני פרידמן והיזם ירון עברון שייסד את הסטארט-אפ Moovit שנמכר לאינטל בכמיליארד דולר. הפיתוח של ConnVAS יוצר סביבה תחבורתית חכמה, בטוחה ויעילה. הוא עושה זאת בעזרת פלטפורמת קצה פתוחה עבור הסגמנטים השונים של תחום התחבורה החכמה: תשתיות, כלי רכב, מערכות בצידי הדרך, מצלמות חכמות וכו’. “החיבור שלנו לתוכנית HiFund הוא טבעי ומתבקש ואנו מאמינים בדרך הזאת”, אומר עברון. “מצאנו את התשתית הגיוסית הזו כיעילה והחיבור עם אנשיה היה טבעי”.

“אנחנו מתחייבים ללוות את ConnVAS ואת שאר החברות שהתקבלו ויתקבלו ל-HiFund בכל הדרוש, גם בנושאים שאינם קשורים לגיוס כסף, כמו פיתוח עסקי וכל הקשור בהמשך פעילות החברה בעיר”, אומר חנוכה. “המטרה שלנו היא לייצר אקו-סיסטם בחיפה אך מטרת העל היא הצלחת החברות. יש לנו צוות מיומן מאוד בכל הקשור בהיי-טק, עם המון שנות ותק של גיוסים, פיתוח עסקי ושיווק. הניסיון העשיר של הצוות תורם רבות לחברות להן אנו מסייעים”.

יום ה 25 ביולי ,2024 | י"ט תמוז התשפ"ד

עדכונים

כתבות נוספות

נוף קסום וחיי קהילה – המסע אל צופים

רק 7 ק"מ מכפר סבא, נמצאת פנינה ירוקה שעוד לא גיליתם.
לכתבה המלאה

GARDEN TOWERS – משהו טוב קורה בבת ים!

בלב בת ים, מוקם בימים אלו פרויקט פינוי בינוי חדשני, כשהמטרה היא להפוך את אזור רחוב החשמונאים ויוספטל למרכז דיור חדשני ומודרני
לכתבה המלאה

שיכון ובינוי משיקה קמפיין לציון 100 שנה להיווסדה

את הקמפיין יוביל סרטון בבימויים של זוכי שני פרסי האמי גלעד אבנט וסתיו נחום
לכתבה המלאה
יום ה 25 ביולי ,2024 | י"ט תמוז התשפ"ד

עדכונים