חרבות ברזל והכלכלה בישראל

מאת: צוות המערכת | 20/02/24

ארבעה חודשים לאחר תחילת המלחמה ונראה כי המשמעויות הכלכליות מתדפקות על דלתנו. אחת מסוכנות דירוג האשראי – "מודי'ס", הודיעה על הורדת דירוג האשראי של ישראל בדרגה.

חלק מתפקידה של הסוכנות הוא לספק למשקיעים דירוג אשראי, ניתוח סיכונים ומחקר עבור מניות, אגרות חוב וגופים ממשלתיים. בשנה האחרונה, בעקבות המחאה הפוליטית, החלו בזירה הבינלאומית והמקומית, רחשים אודות דירוג האשראי של ישראל ולמעשה, שררה ציפייה שדירוג האשראי של המדינה ירד. עם פרוץ המלחמה הרחשים גברו והתחזיות נראו שליליות מתמיד.

"מודי'ס" ביצעו עדכון דירוג ופרסמו דו"ח מפורט על החלטתם – הסיבה העיקרית היא כמובן המלחמה מול עזה אך בנוסף לכך, עולה כי הסוכנות חוששת מהיבטים נוספים שעלולים להוביל לאי יציבות בכלכלה הישראלית בעתיד הקרוב-רחוק: לטענת הסוכנות, למדינת ישראל אין כרגע אופק מדיני או תכנית ברורה ליום שאחרי. יתרה מזאת, בדו"ח מציינים את חוסר היציבות הפוליטית, הקיטוב הקיים בקבינט המלחמה ובכלל בממשלה המכהנת. כמו כן, הסוכנות מעלה את הסוגיה הביטחונית בגזרת הצפון ומדגישה כי במידה והמצב יסלים למלחמה מתרחבת ומתמשכת עם לבנון, ישראל עלולה לחוות מכה נוספת בהורדת הדירוג.

בשנת 2008 הסוכנות העלתה את הדירוג האשראי של ישראל לדרגה 1  Aומאז במשך 16 שנים, אשר כללו מבצעים צבאיים, משבר כלכלי גלובאלי ומגפת קורונה, ישראל שמרה על כלכלה פורחת ויציבה והדירוג שלה נשמר.

כעת בדירוג החדש, ישראל נמצאת בקטגוריית 2A יחד עם מדינות כמו איסלנד, מלטה, פולין וברמודה ובקטגוריית התחזיות השליליות עם צפייה לירידה עתידית, יחד עם מדינות כמו ארה"ב, הונג קונג, מקאו וסין.

"מודי'ס" לא עצרו בדירוג המדינה, ופרסמו עדכון הנוגע לחמשת הבנקים המרכזיים בישראל. קיים חשש כי הבנקים: "הפועלים", "מזרחי", "דיסקונט" ו"הבינלאומי", לא יוכלו להיתמך על ידי הממשלה בעקבות הרגישות בה נמצאת המדינה ועל-כן, פרסמה הורדת דירוג ל – A3 הכוללת תחזית שלילית על הורדה נוספת בעתיד.

על אף האזהרות והורדות הדירוגים, הסוכנות מציינת כי לאורך השנים לישראל הייתה כלכלה חזקה ויציבה והם מצפים כי הממשלה והשוק ישמרו על איתנות ולא יגיעו למצב של דעיכה.

יום ה 25 ביולי ,2024 | י"ט תמוז התשפ"ד

עדכונים

כתבות נוספות

נוף קסום וחיי קהילה – המסע אל צופים

רק 7 ק"מ מכפר סבא, נמצאת פנינה ירוקה שעוד לא גיליתם.
לכתבה המלאה

בתכונות הנשיות שלי טמונים יתרונות אדירים שמשרתים אותי בעולם ההשקעות

אני לא חוששת לשאול שאלות, להקשיב, לחקור וללמוד. התכונות האלה - תכונות "נשיות" אופייניות - עוזרות לי לקבל החלטות טובות יותר כמנהלת, והן גם תכונות רצויות לכל משקיע.
לכתבה המלאה

השקעות פיננסיות מתחילות בהשקעה בעצמך

אם נמנעת עד-כה מביצוע השקעות פיננסיות מתוך חוסר ניסיון, אני כותבת לך כדי להזכיר שזה עוד עולם תוכן, אחד מיני רבים בחייך, שתוכלי לכבוש במספר צעדים פשוטים.
לכתבה המלאה

אם סבתא שלי הייתה משקיעה 100 דולר במדד s&p-500

מה שמשך אותי לשוק ההון היה היכולת להשקיע בדברים שטמון בהם ערך מוסף. את בסך הכל צריכה לזהות מה מרגש אותך ולהתחיל להשקיע, וזה יותר פשוט ממה שנדמה לך.
לכתבה המלאה
יום ה 25 ביולי ,2024 | י"ט תמוז התשפ"ד